Fada


DOĞRU MALZEME TAŞIMA SİSTEMİNİ SEÇMEK 1 : YÜK AĞIRLIĞI NE KADAR? 

İmalat veya diğer endüstriyel sahalarda çok ağır nesneleri taşımak küçümsenecek bir görev değildir. Üretici olarak sizin, yüksek tonajlı ürünleri montaj hattında bir noktadan diğerine taşımanız gerekiyor olabilir ya da tamamlanmış ekipmanı taşımanın bir yolunu bulmak istiyor olabilirsiniz - doğru malzeme taşıma çözümünü başarıyla seçmek, maliyetleri kontrol altına almak, üretim verimliliğini arttırmak ve işçileri gereksiz güvenlik tehlikelerinden koruma açısından hayati bir rol oynamaktadır.

Birçok endüstriyel operasyon, proses için uygun olsun yada olmasın çoğu işletme aynı seçeneklere sürekli olarak geri döner. Örneğin, forkliftler ve vinçler, belirli koşullar altında çok ağır nesneleri taşımak için mükemmel seçenekler olabilirler. Ancak aynı zamanda gereksiz güvenlik riskleri yaratabilir ve işletme maliyetlerini ve gecikmelerini beraberinde getirebilirler.

Ancak, üreticilerin kullanabileceği alternatiflerin çeşitliliği kafa karıştırıcı olabilir. Raylı sistemler, akülü transfer arabaları, forkliftler veya çekçekler gibi tekerlekli araçlardan konveyörlere, tavan vinçlerine ve hava yastıklı sistemlere kadar birçok farklı seçenek mevcutken, işletmeniz için en uygun seçeneği nasıl belirleyebilirsiniz?

Bu soruya yanıt vermek, çok adımlı bir süreci gerektirir. Bu makale, doğru bir malzeme taşıma çözümünü seçme konusunda değerlendirilmesi gereken yedi sorunun her birini ayrı ayrı ele alacağımız bir serinin ilk adımıdır.

Yüke Özel Çözümler

Doğru bir malzeme taşıma sistemini seçerken ilk ve en temel soru şudur: Yük ağırlığı ne kadar?

Bu ilk soruyu sorduğumuzda, alacağımız cevaba bağlı olarak uygun olmayan herhangi bir malzeme taşıma sistemini hemen elemine edebiliriz. Örneğin, birkaç tonluk bir yükü kaldırmak veya hareket ettirmek için sadece insan gücüne güvenemeyeceğiniz açıktır. Hatta forkliftler gibi eski nesil taşıma çözümleri de yük ağırlığı arttıkça bir seçenek olarak işlevsiz hale gelmeye başlarlar.

Ancak, bu soru göründüğünden daha karmaşıktır. Bu sadece malzeme taşıma sisteminin belirli bir ağırlığı fiziksel olarak karşılayıp karşılayamayacağıyla ilgili bir mesele değildir. İşletmeciler ayrıca bu sistemin belirli bir ağırlık veya ağırlık aralığı için uygun olup olmadığını belirlemelidirler.

Akülü Transfer Arabası

Transfer Arabaları ve Raylı Sistemler

Bu noktada raylı sistemler, domuz arabaları ve transfer arabaları iyi bir örnek teşkil eder. Bu seçenekler geniş bir ağırlık aralığını kapsayabilirler. Özellikle 5 ila 250 ton arasında ağırlığa sahip yükler için en uygun olan seçeneklerdir. Onları daha hafif yükler için kullanmak maliyet ve etkin kullanım açısından gereğinden fazla olacaktır. Daha ağır yükler için ise verimlilikleri azalır ve sonuç olarak aşırı ağır yükleri taşımada istenilen sonucu vermezler.

Fada Hava Yastıklı Taşıma

Hava Yastıklı Taşıyıcılar

Hava yastıklı sistemler, farklı yük ağırlıkları ile başa çıkma konusundaki çok yönlülükleri ile öne çıkarlar.

Hava yastıkları, tek bir operatör tarafından itilebilen daha hafif yüklerin taşınmasında iyi çalışırlar. Dahası, maliyet ve zorluğunun yük boyutu ile orantılı olarak artmadığı bir tasarıma sahiptirler. Bu durum, transfer arabaları ve büyük vinçler gibi malzeme taşıma sistemlerinde yük ağırlığı arttıkça maliyetlerin büyük ölçüde arttığı durumdan farklılık gösterir.

Her türlü malzeme taşıma çözümünün ve uygun ağırlık sınıfları ile uyumluluğunun ayrıntılı bir incelemesi ve değerlendirmesi için lütfen bizimle iletişime geçin. Uzman personellerimiz ile, her malzeme taşıma sistemi için farklı ağırlık sınıfları ile çalışma uygunluğunu detaylı bir şekilde değerlendiriyoruz. Ayrıca, organizasyonların ihtiyaçlarına en uygun malzeme taşıma sistemini belirlemek için incelemeleri gereken yedi sorunun hepsini tartışıyoruz.

Mevcut çözümlerimiz ile ilgili videolarımızın yer aldığı Youtube sayfamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Fada Youtube Sayfası+90 549 674 10 30