Fada


DOĞRU MALZEME TAŞIMA SİSTEMİNİ SEÇMEK 6: EĞİTİM VE SERTİFİKASYONLAR NASIL BELİRLENİR?

Belirli bir işletme veya proses için en uygun malzeme taşıma sistemini seçmek, karmaşık bir görev olabilir. Bu karmaşık görevi basitleştirmek için, bu birkaç temel soruya bölerek sizleri yönlendirmeye çalışacağız

Şu ana kadar, yükün ağırlığı, manevra kabiliyeti ve esneklik gereksinimleri, yükün ne kadar uzağa ve ne sıklıkta taşınması gerektiği, seçilen taşıma sisteminin maliyeti ve son olarak, yükü "yükleyebilir" hale getirmek için neler yapılabileceğine değindik.

Bugün, odak noktamız, malzeme taşıma sisteminin kullanılması için zorunlu olan eğitim ve sertifikasyonlar olacak. Bu soru yalnızca alınan makinenin nasıl ve kimin tarafından kullanılacağının cevabını vermekle kalmaz, aynı zamanda bununla ilişkili olan maliyetleri de içine alır. Bir malzeme taşıma sistemi, alınır alınmaz devreye alınamayabilir. Birçok sistem, gizli maliyetler içerir ve özellikle mekanik olarak karmaşık ve potansiyel olarak tehlikeli taşıma sistemleri için ön çalışmalar gereklidir. Bu noktada, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği (OSHA) gibi düzenleyici kuruluşlar, güvenlik için eğitim, sertifika ve bazı durumlarda lisanslama gibi şartlar getirebilirler.

Bu şartlar işletmeler için korkutucu görünebilir, ancak kesinlikle katma değeri vardır. Örneğin, Journal of Orthopaedic Surgery dergisinde yayınlanan "forklift ile ilgili yaralanmalar" konulu bir inceleme, "forklift sürücülerinin uygun eğitim ve sertifikasyon ile çoğu yaralanmanın önlenebileceğini" belirlemiştir. Ancak bu gereklilikler dikkate değer ikincil soruları gündeme getirir.

1. İşe Alım:

İşletmeler, vinçler ve forkliftler gibi ekipmanların sertifikalı operatörler tarafından kullanılması gereken işe alım süreçlerini gözden geçirmeli ve belirli durumlarda gözlemciler ve diğer yardımcıları gerektiren yeni pozisyonlar oluşturmalıdır. Bu, işe alım ve istihdam stratejilerini etkileyebilir.

2. Eğitim:

Ağır makinelerin kullanımını etkin ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için yüksek düzeyde uzmanlık ve beceri gerektirir. Buna bağlı olarak, ek eğitim zorunlu bir bileşen haline gelir. Bununla birlikte, bu, sistemin maliyetini artırır ve operatörlerin eğitim süresince işlerinden uzak kalmasına neden olabilir. Örneğin, forklift sertifikasyonu birkaç yüz dolarlık bir yatırım gerektirebilir ve 1-2 günlük işten uzak kalma süresini içerebilir. Öte yandan, vinç sertifikasyonu, haftalar veya hatta aylar süren bir eğitimi gerektirebilir ve önemli maliyetlere yol açabilir.

3. Güvenlik Planlaması:

Eğitim ve sertifikasyonun ana amacı güvenliği sağlamaktır. Bu nedenle, seçilen malzeme taşıma sistemi, ilgili düzenlemelere uygunluk sağlamak için işletmenin güvenlik protokollerinde değişiklikler yapmayı gerektirebilir. Bazı durumlarda, risk yöneticileri ve hukuki danışmanların görüşlerine başvurulabilir.

4. Operasyonel Planlama:

Malzeme taşıma sistemi karmaşık lojistik ve operasyonel süreçlere sahip olabilir. Eğitim ve sertifikasyon gereksinimleri ne kadar fazlaysa, bu operatörlerin kaynak havuzunu daha sınırlı hale getirir. Bu bağlamda, vinç ve forklift operatörleri, başka bir yerde meşgulken veya mola yaparken operasyonun işleyişinde aksamalar olabilir ve bu durum, genel verimliliği ve üretkenliği etkileyebilir.

Öte yandan, akülü transfer arabaları, konveyörler, raylı sistemler ve hava yastıklı taşıyıcılar gibi sistemlerin kullanımı daha basittir, eğitim veya sertifika gerekliliği yok denecek kadar azdır. Örneğin, belli transfer arabalarının eğitimi yaklaşık birkaç saatte tamamlanır. Ancak her sistemin kullanılabilmesi için belirli bir eğitim seviyesini gerektireceğini unutmamak önemlidir. Eğitim gereksinimi, malzeme taşıma sisteminin tasarımı, sistemle ilişkilendirilen güvenlik riskleri ve uygulamanın karmaşıklığına bağlıdır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın. Uzman ekibimiz çeşitli maliyet faktörlerini dikkate alarak sizlere en uygun çözümü sunacaktır.

Firmamızla ilgili güncel haberleri Linkedin sayfamızdan takip edebilirsiniz.+90 549 674 10 30