Fada


ENDÜSTRİYEL TRANSFER ARABALARININ AVANTAJLARI

Her geçen gün artan maliyet baskısı ile karşı karşıya kalan üreticiler, maliyetleri optimize etmek için sürekli yeni fırsat arayışındadır. Ancak koşullar göz önüne alındığında, ücretler ve eğitim maliyetleri yakın zamanda düşecek gibi görünmemekte.

Endüstriyel Transfer Arabaları da dâhil olmak üzere daha etkili malzeme taşıma çözümleri kullanmak, üretkenliği artırırken işçilik maliyetlerini düşürmekte sık başvurulan bir yöntemdir.

Kendinden tahrikli modüler taşıyıcılar, transfer arabaları, manuel ve otonom olarak yönlendirilen araçlar olarak da bilinen Endüstriyel Transfer Arabaları; Endüstriyel tesislerde, bobinlerin, rüzgar enerji sektöründeki türbinlerin ve kanatların, transformatörlerin, kalıpların, sac levhaların, büyük döküm parçaların ve çeşitli makine parçalarının transferinde kullanılmaktadır.

Endüstriyel Transfer Arabaları; Ray üzerinde düz bir hatta hareket eden Raylı Transfer Arabaları, sadece ön tekerlerin dümenlenmesi vasıtasıyla, düşük manevra kabiliyetine sahip Akülü Transfer Arabaları ve tüm tekerlerin dümenlenmesi vasıtasıyla istenen her yönde hareket edebilen, Yüksek Manevra Kabiliyetli Akülü Transfer Arabalarından oluşmaktadır.

Akülü Transfer Arabaları istenilen her yöne gidebilirken olduğu yerde dönme, yengeç hareketi, çapraz hareket gibi çeşitli hareket kabiliyetlerine de sahiptirler. Bu ağır yük taşıma arabaları güç kaynağına göre dizel veya akülü olmak üzere çeşitli motor seçeneklerine sahiptir.

Endüstriyel Transfer Arabalarının maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olacak üç avantajı.

Daha Düşük İşçilik Maliyetleri

Büyük, ağır yükleri bir forklift ile bir atölye etrafında taşımak, sürücüye ek olarak genellikle bir gözcü gerektiren görünürlük ve güvenlik sorunları yaratır.

Ayrıca geleneksel malzeme taşıma sistemlerinin yüklenmesi ve boşaltılması sırasında birden fazla işçiye ihtiyaç duyulması ek maliyet çıkmasına neden olur. Örneğin, çekme zincirlerindeki yüklerin vinç gibi başka bir sistem kullanılarak arabalara yerleştirilmeleri gerekir. Bu, bir arabaya büyük, ağır bir yük yerleştirme eyleminin üç işçi gerektireceği anlamına gelir: biri vinci kullanmak, biri kancayı takıp çıkarmak ve biri de güvenlik görevlisi olarak hareket etmek için.

Endüstriyel transfer arabaları ise yalnıca bir işçi tarafından uzaktan çalıştırılır. Solo operatör ünitenin yanında yürür ve yükün önündeki, yanındaki, arkasındaki ve üzerindeki yolu engelsiz bir şekilde görebilir. Bu, forkliftleri ve tavan vinçlerini endüstriyel transfer arabalarıyla değiştirmenin, işçilik maliyetlerinizi üçte iki oranında düşürme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Daha Düşük Eğitim Maliyetleri

Bir operatörün bir Endüstriyel Transfer Arabasını kullanmayı öğrenmesi, aynı işçiye bir forklift veya tavan vinci çalıştırmayı öğretmekten daha az zaman alır ve daha az maliyetlidir, çünkü Endüstriyel Transfer Arabaları daha basittir ve çalıştırılması neredeyse sıfır risk taşır.

Daha Az İş Kazası

Gezer vinçler, forkliftler, konveyörler ve diğer geleneksel araçlarla ilişkili taşıma sistemlerinin doğrudan ve dolaylı güvenlik maliyetleri (dolaylı maliyetler doğrudan maliyetlere kıyasla 4 ile 10 kat) daha yüksektir.

Örneğin, forkliftler ABD'de yılda ortalama 85 ölüm ve yaklaşık 35.000 yaralanmaya neden olmaktadır. Vinç kazaları ile ilşikli de yılda ortalama 41 ölüm meydana gelmektedir.

Endüstriyel transfer arabaları ise yüklerini yerden sadece birkaç santim yukarı kaldırır.

Bir operatör 100 tona kadar olan yükleri tek başına güvenle taşıyabilir. Telsizle uzaktan çalıştırma olanağı, araç hareket halindeyken operatörün aracın yanında yürüyebilmesine olanak sağladığından, operatör her zaman %100 görüş alanına sahiptir. Düşük profilli çalışma olanağı, tehlikeli baş üstü hareketleri ortadan kaldırarak, yer seviyesindeki hareketi kolay gözlemlenebilir hale getirir. bu nedenle çalışanları ve yükleri  korumak daha kolaydır. Transfer arabaları İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Kurallarına uygun üretildiğinden hareket yönünde karşısına herhangi bir cisim veya haraketli bir nesne çıktığında lazer sensörler bunu tespit edilerek araç hareketini derhal durdurur ve iş kazalarının önüne geçer.

Bu ve benzeri teknolojiler, Endüstriyel Transfer Arabalarının güvenlik risklerinin düşük olmasına yol açar; bu da, işyeri güvenlik ihlalleri ve para cezaları ile bağlantılı maliyetlerde azalma bir yana, işyeri yaralanmaları ve ölümlerinde azalma anlamına gelir.

Sonuç

Maliyetlerinizi düşürmek için tercih edebileceğiniz birçok farklı yol vardır. Endüstriyel Transfer Arabaları da transfer operasyonlarınızda yükünüzü hafifletip, maliyetinizi azaltmak için kullanabileceğiniz en etkili yollardan biridir. Eğitim ve  işçilik maliyetlerinin yanı sıra yüksek maliyetli işyeri kazalarının, yaralanma ve ölümlerin önüne geçerek sizleri iş kazalarından ve ortaya çıkabilecek yüksek maliyetilerden korur.

Fada Mühendislik, malzeme taşıma sistemlerinin mühendisliği, tasarımı, üretimi ve desteğinde 700'ü aşkın proje tecrübesiyle başarısını kanıtlamış bir firmadır. Transfer Arabası çeşitleri ve detaylı videolarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

TRANSFER ARABALARI & AGVLER

Youtube sayfamıza gitmek için tıklayınız.+90 549 674 10 30