Fada


FADA AĞIR YÜK TAŞIMA ARABALARI: ÖNCE GÜVENLİK!

Günümüz ekonomisinde yatırım kararları alınırken birçok faktör alım kararlarını etkiler. Özellikle ağır malzeme taşıma süreçleri ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması ve ciddi güvenlik riskleri barındırması nedeniyle detaylı bir karar verme sürecine ihtiyaç duyar. Karar verme sürecini etkileyen temel faktörler: ekonomi, fabrika verimliliği, çevresel konular, bakım, operatör ihtiyacı ve eğitimi, alan kullanımı, enerji tüketimi, taşıma mesafesi ve daha birçok farklı faktörden oluşmaktadır. Ancak can ve mal güvenliği söz konusu olduğundan GÜVENLİK her zaman listenin en üstünde olmalıdır.

Ağır yüklerin taşınması için çeşitli kategorilerde taşıma ekipmanları bulunmaktadır.

 • Ağır Yük Taşıma Arabaları - tekerlek tabanlı
 • Ağır Yük Taşıma Arabaları - Raylı
 • Köprü Vinçler, Gantry Vinçler, Pergel Vinçleri

Ağır yüklerin taşınmasını gerektiren operasyonlar potansiyel olarak ciddi tehlikeler barındırır:

 • Yük düşmesi kaynaklı ezilmeler
 • Ekipman arızası kaynaklı hasarlar
 • Zayıf zemin veya engellerden kaynaklanan yüzey tehlikeleri
 • Eğitimsiz operatörler veya dikkat dağıtıcılar kaynaklı riskler
 • Güvensiz çalışma prosedürleri veya ekipman nedeniyle ortaya çıkan personel riskleri ve yaralanmalar
 • Güvenlik önlemi alınmadan yapılan işlemler veya çarpışmalar nedeniyle oluşan mal hasarları
 • Kaygan zeminler, taşıma yolu üzerindeki engeller, rüzgar ve diğer çevresel tehlikeler
 • Yüklerin yanlış yüklenmesi ve hazırlanmasından kaynaklanan riskler

Fada, ağır yük taşıma arabalarının önde gelen üreticilerinden biridir ve tesis içinde veya dışında 250 tona kadar olan ağır yüklerin taşınmasında uzmanlaşmış bir firmadır.


Ağır Yük Taşıma Arabaları - Düşük Riskli Çözüm

Ağır yük taşıma arabaları, fabrika içinde ağır yüklerin taşınması için en güvenli yöntemlerden biridir, İşte nedenleri:

 • Yük, özel olarak tasarlanmış, büyük çelik bir platform üzerine stabil bir pozisyonda yerleştirilir
 • Araç, ağır yükleri taşıyabilecek güçte tekerlekler üzerinde desteklenir ve hareket ettirilir
 • Hareket, kullanıcı dostu kumanda sayesinde hassas ve kolay yönetilir, frenleme stabil ve kademelidir.
 • Sürücü, uzaktan kumandalı bir arayüz kullanarak uzaktan kontrol edilir.
 • Yüksek teknoloji sensörler, hareket yolundaki engelleri ve personelleri "görür" ve duruma uygun şekilde tepki verir. İş sahasına ve uygulamaya bağlı olarak arabaya birçok farklı sensör eklenebilir.
 • Minimal operatör eğitimi gereklidir, temel bir eğitimi takiben arabalar yaklaşık bir saat içinde etkili bir şekilde çalışmaya başlayabilir.
 • Hareket çok hassastır ve mal zarar riskini ortadan kaldırır
 • Elektrikli motorları sessiz çalışır
 • Hava Kirliliği sıfırdır
 • Elektrik motorlarında yağ sızıntısı veya dökülme yoktur
 • Dört Teker dümenlemeli arabalar bireysel tekerlek kontrolüne sahiptir. Her tekerleğin kendi motoru ve kendi freni vardır.
 • Dar alanlarda çalışmak, ağır yük taşıma arabaları için olağan prosedürünün bir parçasıdır.
 • Taşıma arabaları, maksimum güvenlik ve verimlilik için yüksek teknoloji güvenlik ekipmanları ile donatılmıştır.
 • Patlayıcı-riski bulunan ortamlarda kullanılması durumunda ATEX opsiyonu mevcuttur.

Köprü / Gantry Vinçler - Yüksek Risk

Vinçler ile çalışmak potansiyel olarak çok ciddi riskler barındırır. Taşınan yükün,  sahadaki malzemenin veya daha da kötüsü sahadaki personelin ve operatörün zarar görmemesi için iyi eğitimli ve deneyimli operatörler gerektirir.

Vinçler, yükü belirli bir yükseklikte asarak, stabilize eder.  Sallanma hareketini minimize ederek alan içindeki diğer ekipman veya insanların üzerinden yükün hareket ettirilmesi ile taşımayı gerçekleştirir.

Zincirler veya kancalar, ağır yükleri tutmak için yeterince güçlü ve büyük olmalıdır. Zincirlerin kontrol edilmesi ve doğru bağlanması başlı başına riskli bir süreçtir. Operatörler, doğrudan zincirler ve yük ile temas halinde çalışmak zorundadır. Her yıl çalışma ortamlarında vinç kullanımına ilişkin hata kaynaklı ölümler meydana gelmektedir.


Raylı Taşıma Arabaları - Düşük Risk

Raylı taşıma arabaları, yüklerin düz bir hatta taşınması gereken operasyonlarda oldukça verimli bir çözümdür. Tekerlek tabanlı taşıma arabalarına kıyasla, zeminde rayların bulunması ek güvenlik tehlikeleri ortaya çıkarır. Bunlar temelde takılma tehlikeleri ve bazı küçük tekerlekli ekipmanların hareket etmesi için rayların bir engel oluşturması olarak sıralanabilir.

Sağlanılan bir diğer güvenlik avantajı, arabaların ve ağır yüklerin sabit bir rota boyunca hareket edeceğinin bilinmesidir ve bu hareket, fabrika içerinde kolayca görülebilir.

Forkliftler - Orta Risk

Forkliftler endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır ve belirli ağırlıklara kadar bazı imalat süreçleri için bir seçenek olabilirler. Ağırlık sınırlamalarının yanı sıra, ağrı yükler söz konusu olduğunda forkliftler güvenlik açısında yetersiz kalabilir.

Forkliftlerden kaynaklı bazı güvenlik tehlikeleri, ağır yük taşıma arabalarının kullanımı ile tamamen ortadan kalkmaktadır.

 1. Manevra: Arka tekerlek yönlendirmesi, forkliftin önü için dar bir dönüş yarıçapı sağlar, ancak aracın arka kısmı manevra için geniş bir alana ihtiyaç duyar.
 2. Kör noktalar: Taşınan yük, operatör için kör noktalar oluşturabilir.
 3. Yük stabilitesi: Araçlar ve üzerindeki yükleri yokuşlarda, ıslak, yağlı yüzeylerde ve engebeli arazide çalışırken dengesiz hale gelebilir
 4. Yakıt ikmali: Yakıt ikmali ve şarj işlemleri yanıcı ve parlayıcı maddeler içermesi nedeniyle kendi içinde tehlikeler barındırır.
 5. Hız: Forkliftin üzerindeki yük, kendi ağırlığı ve hızı, birleşerek bir momentum oluşturur. Bu nedenle yavaş hızda çalışan bir forklift, ortalama 25 km ile giden bir araç kadar hasar oluşturabilir.

1991 yılında İsveç, Lidhult'tan Kalmar LMV, 2,4 m'lik bir yük merkezinde 90 tona kadar yük kaldırabilen üç adet karşı dengeli forklift üreterek Guinness Rekorlar Kitabı'nda girmiştir.

Güvenlik Faktörleri

Tesisiniz için en uygun ağır malzeme taşıma teknolojisini seçerken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Karar verirken EMNİYET'in listenizin en üstünde yer aldığından emin olun.

Yatırım kararı alırken ihtiyaçların doğru analiz edilmesi ve tecrübeli bir tedarikçi ile çalışılması çok önemlidir.+90 549 674 10 30