Fada


Endüstriyel Transfer Arabalarının Maliyetlerinizi Azaltan 3 Etkisi

Üreticiler olarak; her geçen gün artan maliyet baskıları ile karşı karşıya kalmakta ve kaynak maliyetlerini optimize etmek için yeni fırsatlar aramaktayız. Günümüz koşulları ve piyasandaki yönelimler dikkate alındığında, ücretler ve eğitim maliyetleri ne yazık ki yakın zamanda düşecek gibi görünmüyor.

Endüstriyel transfer arabaları da dâhil olmak üzere aklıcı malzeme taşıma çözümleri kullanmak, önde gelen üreticilerin sık başvurduğu bir yöntemdir. Firmalar bu şekilde üretkenliklerini arttırırken işçilik maliyetlerini de azaltmış olurlar.

Endüstriyel transfer arabaları; kendinden tahrikli modüler taşıyıcılar, tekerlekli transfer arabaları, manuel ve otonom olarak yönlendirilen araçlar gibi farklı türlerde üretilmektedirler. Temelde bu araçların hepsi büyük veya ağır malzemeleri ve makineleri atölye veya fabrika içerisinde bir yerden bir yere taşımak için kullanılan malzeme taşıma araçlarıdır.

Endüstriyel transfer arabaları genel olarak bataryayla çalışır, kendi kendine yüklenir ve manuel olarak yönlendirilirler. 100 tona kadar yük taşıma ve 360° hareket kapasitesine sahiptirler. Ayrıca bu araçlar kendi ayak izleri içerisinde de dönebilirler.

Endüstriyel Transfer Arabaları, maliyetlerinizi üç önemli şekilde düşürmenize yardımcı olur.

Daha Düşük İşçilik Maliyetleri

Büyük ve ağır yükleri forklift kullanarak atölye çevresinde taşımak için sürücüye ek olarak bir de gözcü kullanmak gerekir.  gözcü kullanılmaması halinde görünürlük ve güvenlik sorunları ortaya çıkar.

Ayrıca geleneksel malzeme taşıma sistemleri kullanılırken, şöfürün yanısıra yükleme ve boşaltma işlemi için fazladan bir personele daha ihtiyaç duyulur. Bu ek operatör ihtiyacı, ek maliyet anlamına gelir. Örneğin, çekme zincirlerindeki yükü, vinç gibi bir sistem kullanılarak arabalara yerleştirmek için 3 işçi gerekir. Biri vinci kullanmak, biri kancayı takıp çıkarmak ve biri de güvenlik görevlisi olarak hareket etmek için.

Endüstriyel transfer arabaları ise sadece bir işçi tarafından uzaktan çalıştırılır. Solo operatör, ünitenin yanında yürür ve yükün önündeki, yanındaki, arkasındaki ve üzerindeki yolu engelsiz bir şekilde görebilir. Bu, forkliftleri ve tavan vinçlerini endüstriyel transfer arabalarıyla değiştirmenin, işçilik maliyetlerinizi üçte iki oranında düşürme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Daha Düşük Eğitim Maliyetleri

Bir operatörün transfer arabası kullanmayı öğrenmesi, forklift veya tavan vinci kullanmayı öğrenmesinden daha az zaman alır ve daha düşük maliyetlidir. Çünkü endüstriyel transfer arabası kullanmak geleneksek araçlara kıyasla daha basittir ve kullanımları sırasında neredeyse sıfır risk taşırlar.

Daha Az İş Kazası

Gezer vinçler, forkliftler, konveyörler ve diğer geleneksel araçlarla ilişkili taşıma sistemlerinin doğrudan ve dolaylı güvenlik maliyetleri (dolaylı maliyetler doğrudan maliyetlere kıyasla 4 ile 10 kat) transfer araçlarına kıyasla daha yüksektir.

Örneğin, ABD'de forklift kazaları sonucu yılda ortalama 85 ölüm ve 35.000 yaralanma gerçekleşmektedir. Vinç kazaları söz konusu olduğunda ise yılda ortalama 41 ölüm meydana gelmektedir. Endüstriyel transfer arabaları ise yüklerini yerden sadece birkaç santim yukarı kaldırır. Bu durum olası riskleri son derece azaltır. Bu şekilde operatör tek başına 100 tona kadar olan yükleri güvenle taşıyabilir. Telsizle uzaktan çalıştırma imkanı, operatöre, araç hareket halindeyken serbestçe yürüme olanağı sağlar. Bu şekilde operatör her zaman net bir görüş alanı ile çevrede %100 görünürlük sağlar. Düşük profilli çalışma, tehlikeli baş üstü hareketleri ortadan kaldırdığından, yer seviyesindeki hareketi ve çalışanları kontrol etmek daha kolaydır.

Bu, endüstriyel transfer arabası kullanmanın güvenlik risklerini azalttığı anlamına gelir; bu sayede, işyerinizin güvenlik ihlalleri ve para cezaları ile bağlantılı maliyetleri azalır. İşyerinde olası yaralanma ve ölümlerin önüne geçilerek ortaya çıkabilecek insan ve mal kaybı önlenmiş olur.

Sonuç

Maliyetlerinizi düşürmek için tercih edebileceğiniz birçok yol vardır. Endüstriyel transfer arabaları da bu hedefe giden yolda en önemli ortağınız olabilir. Operasyonunuza dahil edeceğiniz birkaç transfer arabası ile eğitim ve işçilik maliyetlerinin yanı sıra yüksek maliyetli işyeri kazalarının, yaralanma ve ölümlerin sayısını azaltabilirsiniz.

Fada Mühendislik, malzeme taşıma sistemlerinin mühendisliği, tasarımı, üretimi ve desteğinde başarısı kanıtlanmış bir firmadır. Transfer Arabası çeşitleri ve detaylı videolarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

TRANSFER ARABALARI & AGVLER

Youtube sayfamıza gitmek için tıklayınız.+90 549 674 10 30