GÜÇ KAYNAĞI & MOTOR
GÜÇ KAYNAĞI VE MOTOR


Karayolları dışındaki taşıma operasyonlarında kullanılan transfer arabalarının performansını etkileyen temel faktörlerden biri, transfer arabasında kullanılan güç kaynağı ve motor türüdür.

Enerji kaynağı: Fada, 3 farklı enerji kaynağı önermektedir:

Akü ile Çalışan Transfer Arabaları
Dizel Yakıt ile Çalışan Transfer Arabaları
Hibrit Transfer Arabalar

Motor Türleri: 2 farklı motor türü kullanılmaktadır:

Elektrikli motorlar
Hidrolik motorlarFada, yukarıda bahsedilen farklı güç kaynakları çalışan transfer arabalarının tasarım, imalat ve tedarikini sağlamaktadır. Ancak, sürdürülebilirliğin her geçen gün öneminin arttığı endüstriyel uygulamalarda, şirketlerin büyük çoğunluğu artık akü ile çalışan elektrikli motorların faydalarını görmekte, anlamakta ve tercihlerini bu yönde kullanmaktadır. 

Akülü transfer arabaları, ağır sanayi için en popüler seçeneklerden biridir çünkü dizel muadillerine kıyasla birçok avantaja sahiptirler. Sektörde ihtiyaç duyulan yüksek performans ve uzun kullanım ömrünü sağlamak için batarya teknolojisi yakından takip ettiğimiz, uzmanlık alanlarımızdan biri haline gelmiştir. 

AKÜLÜ AĞIR YÜK TAŞIMA ARABALARININ FAYDALARI


Sıfır Karbon Salınımı: Akülü transfer arabaları kirlilik yaratmaz. Bu nedenle, iç ve dış mekan fark etmeksizin, her alanda kullanılabilirler!

Sıfır Gürültü Kirliliği: Elektrikli motorlar, dizel motorlara kıyasla çok daha sessizdir ve daha sessiz bir çalışma ortamı sağlarlar. Bu özellikleri sayesinde, işletmeler 7/24 tüm vardiyalarda sessiz bir çalışma ortamına sahip olabilirler!

Maliyet Tasarrufu: Elektrik enerjisi, dizelden daha ucuzdur! Bu yıllık şirket giderlerini azaltarak, km ve saat başı maliyetleri düşürür. Sağlanan tasarruf orta ve uzun vadede şirkete katkı sağlayarak, mali kaynakların daha etkin kullanmasına katkı sağlar.

Düşük Bakım Maliyetleri: Batarya ile çalışan elektrikli motorlar neredeyse hiç bakım gerektirmez. Bu durum, maliyet ve verimlilik açısından net bir avantaj sağlar.

Uzaktan İzleme ve Kontrol: Özellikle lityum piller kullanılarak, bataryalar uzaktan çalışma sürelerini, kullanımı, aşınmayı ve yıpranmayı izlemek için yapılandırılabilir ve izlenebilir hale getirilebilir. Bu özellik, iş süresi kayıplarını azaltır.Bu avantajlar, düşük maliyet, yüksek verimlilik, kurumsal sosyal sorumluluk gibi işletmeleri geleceğe hazırlama açısından önemli katkılar sağlarlar. 

Elektrikli traksiyon motorları, günümüz endüstriyel uygulamaları için hidrolik motorların yerini almıştır. PLC ve yeni nesil invertörler ile elektrik motorlarının kullanımı, yüksek verimlilik başta olmak üzere işletmelere pek çok katkı sağlamaktadır. 

ELEKTRİK MOTORLU TRANSFER ARABALARININ FAYDALARI


Maliyet Tasarrufu: Km veya mil başına maliyet, hidrolik motorlara kıyasla daha düşüktür. Elektrikli motorlar, doğrudan batarya veya dizel jeneratör tarafından çalıştırıldığından, hidrostatik bir iletim sisteminden daha verimlidir.

Gürültü Kirliliği Yok: Elektrik motorları, hidrolik pompa ile çalışan motorlara kıyasla daha sessiz çalışmaktadır. Bu nedenle fabrikalarda gürültü kirliliğini azaltır.

Daha Temiz: Elektrik motorlarında yağ sızıntısı riski yoktur! Bu nedenle elektrikli araçlar, daha temiz ve çevre dostudur ve fabrika zeminini temiz tutar.

Sıfır Bakım Gereksinimi: PMAC elektrik motorları neredeyse hiç bakım gerektirmez. Bakım gerektiren durumların çoğunda nitelikli elektrikçiler gerekli desteği sağlayabilirler. Hidrolik sistemlerin ise birçok düzenli bakım ihtiyacı bulunmaktadır ve bu da nitelikli bir hidrolik teknisyenine düzenli olarak ihtiyaç duyulması anlamına gelir.Uzaktan İzleme: Elektrik motorları, sensörler kullanılarak, hassas bir şekilde kontrol edilebilir. Uzaktan izleme ve yönetim olanakları, daha hassas çalışma, yüksek manevra kabiliyeti, daha iyi sorun tespiti, güvenlik artışı, daha az iş durması ve daha kapsamlı otomasyon sağlarlar. Bu avantajlar, hidrolik motorlarla elde edilemez.

Güvenlik: Elektrikli transfer arabaları, Siemens, SICK gibi ana üreticiler tarafından sağlanan güvenlik özellikleri ve otomasyon sistem bileşenleri ile donatılmışlardır. Bu sayede, hidrolik motorlu arabalara kıyasla daha yüksek güvenlik standartları sağlarlar.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı, Fada transfer arabalarında genellikle lityum akü ve elektrikli motorlar tercih edilmektedir. Çünkü bu teknolojiler alternatiflerine kıyasla birçok avantaja sahiptir.+90 549 674 10 30